Literackim Patronem Roku 2024 w Polsce został Witold Gombrowicz, wybitny pisarz i dramaturg, uznawany za jednego z najważniejszych twórców XX wieku. Gombrowicz, urodzony w 1904 roku, jest znany przede wszystkim z takich dzieł jak „Ferdydurke”, „Trans-Atlantyk” oraz „Kosmos”, w których badał temat tożsamości, formy oraz relacji międzyludzkich. Jego twórczość wyróżnia się eksperymentalnym stylem i głęboką refleksją nad kondycją ludzką.
W celu popularyzacji Patrona Roku 2024, w dniu 18 listopada 2024 r. w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Kunowie odbyło się wydarzenie kulturalne pt. „Witold Gombrowicz – życie
i twórczość”. Z pasjonującym wykładem poświęconym życiu, twórczości i działalności jednego z najwybitniejszych pisarzy i dramaturgów polskich XX wieku wystąpiła dr Ewelina Żuchowska, Dziekan Wydziału Pedagogicznego ANS im. Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim i jednocześnie Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Janiku.
Zebranych gości przywitali organizatorzy spotkania: Katarzyna Fudalej Dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Kunowie i Paweł Gawron Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kunowie. W wydarzeniu wzięli udział: Aneta Szloser – Tyczyńska Sekretarz Gminy, reprezentująca Burmistrza Miasta i Gminy Kunów Lech Łodeja, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie Dorota Opara z Wicedyrektorem Małgorzatą Kowalską, Dyrektor Publicznego Przedszkola w Kunowie i Kierownik Klubu Malucha w Kunowie Małgorzata Krajewska, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Nietulisku Dużym Małgorzata Wolecka, Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalno – Mieszkaniowej w Kunowie Mirosław Wasilewski, Kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kunowie Katarzyna Orczyk, Kierownik Świetlic Środowiskowych w Kunowie, Kolonii Inwalidzkiej i Chocimowie Monika Grudzińska, Klub Kobiet Kreatywnych oraz mieszkańcy.
Uatrakcyjnieniem wydarzenia była muzyczna niespodzianka w wykonaniu Pawła Cieślika – Instruktora muzycznego. Tanga argentyńskie i francuskie na akordeonie, w jego wykonaniu spotkały się
z wyjątkowym uznaniem wśród uczestników wydarzenia, podobnie jak „oberek świętokrzyski”, zagrany na zakończenie występu.
Organizatorami wydarzenia serdecznie dziękują przybyłym za udział i zapraszają na kolejne wydarzenia.